Araç Değer Kaybı Nedir, Nasıl Alınır?

Araç Değer Kaybı Nedir, Nasıl Alınır?

Eğer aracınız maddi hasarlı bir trafik kazasına karışmış ve aracınızda hasar meydana gelmiş ise aracınızın ikinci el piyasasında oluşan değer kaybını kusurlu olan taraftan veya kusurlu olan tarafın sigorta şirketinden alabilirsiniz.

​Değer kaybı, aracın ikinci el piyasasındaki maddi değerinin azalmasına denir. Bir kaza sonucu hasar görmüş aracınızın, orijinal parçalarıyla tam ve eksiksiz olarak onarılmış olsa dahi ülkemiz koşullarında ikinci el piyasasındaki değerinin azalacağı hususunda şüphe yoktur.

 

Özellikle daha önce kaza geçirmemiş araçlarda bu değer kaybı daha da fazla olmaktadır. Ancak bu daha önce kaza geçirmiş araçlarda değer kaybı olmayacağı anlamına gelmemektedir.

 

Aracınızda değer kaybının oluşup oluşmadığı; oluştuysa değer kaybı miktarının ne kadar olduğu hesaplanırken, aracın daha önce hasar görüp görmediği, gördüyse hasarın niteliği, aracın kilometresi, marka ve modeli, üretim yılı ve piyasa fiyatı gibi özellikler dikkate alınır.

 

Aracınızda oluşan değer kaybını alabilmeniz için meydana gelen trafik kazasına tam kusurlu olarak sebep olmamanız ve karşı tarafın kusurlu olması gerekmektedir. Kazada hasar gören parça veya kısımların kazadan önce sağlam ve orijinal olması gerekmektedir.

 

Karşı Tarafın Sigorta Şirketi Değer Kaybı Ödemesinin Ne Kadarından Sorumludur?

 

11 Temmuz 2017 Tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’in 3. Maddesinde “Sigorta şirketi tarafından ödenecek değer kaybı tutarı maddi teminat limitinin %15’ini aşamaz.” Demektedir.

 

İlgili yönetmelik uyarınca teminat limiti araç başına 36.000 TL olup, %15’i 5.400 TL’ye denk gelmektedir. Sigorta şirketinden değer kaybı ile ilgili alacağınız maksimum tutar ilgili yönetmelikte 5.400 TL olarak gösterilse de Danıştay, ilgili yönetmeliğin yürütmesinin durdurulması kararı vermiştir ve mevcut durumda kusurlu karşı tarafın sigorta şirketi aracınızda oluşan değer kaybının hepsinden sorumlu tutulmaktadır.

 

Hangi Yollara Başvurmam Gerekmektedir?

 

​Aracınızda oluşan değer kaybı ile ilgili aracınıza kusurlu olarak çarpan kişiye, aracı işletene-sahibine ve karşı tarafın sigorta şirketine direkt dava ile husumet yöneltebilecek olsanız da uygulama açısından daha hızlı ve pratik çözüm aracınızda oluşan değer kaybını direkt karşı tarafın sigorta şirketinden talep etmektir.

 

​Aracınızda kusurlu olarak değer kaybına neden olan kişinin zorunlu mali mesuliyet sigortasını yapan sigorta şirketinin hasar departmanına kaza tespit tutanağı, ekspertiz raporu, servis raporu ve faturası, araçtaki hasar fotoğrafları, sigorta poliçesi, ve sigorta şirketince istenen diğer belgeler ve değer kaybı talebinizi içerir dilekçe ile başvurmanız gerekmektedir.

 

​Sigorta şirketi başvurunuzu 15 gün içerisinde kabul etmek durumundadır. Sigorta şirketi başvurunuzu 15 gün içerisinde kabul etmez veyahut reddederse sigorta şirketi aleyhine Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvuruda bulunabilir ve değer kaybı alacağınızı Sigorta Tahkim Komisyonu’na yapacağınız başvuru neticesine göre tahsil edebilirsiniz.

 

Sigorta Şirketinin Ödediği Tutar Gerçek Değer Kaybınızı Karşılamıyor Mu?

 

​Sigorta şirketinin hasar departmanına yapmış olduğunuz başvuru neticesinde sigorta şirketi tarafınıza değer kaybı ile ilgili ödeme yapmış olabilir. Ancak bu ödemenin aracınızda ilgili kaza sonucu meydana gelen değer kaybını karşılamadığını düşünüyorsanız geri kalan değer kaybı miktarı için yine Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvurmanız gerekmektedir.

 

​Değer Kaybı Talebinde Zaman Sınırı Var Mı?

 

​Değer Kaybı davası açmak veya aracınızda oluşan değer kaybını talep etmek için kaza tarihinden itibaren 2 yıl içerisinde aracınızda oluşan değer kaybını talep etmeniz gerekmektedir.

 

Eğer siz de aracınızın bir kaza sonucu 2. El değerinin azaldığını düşünüyorsanız aracınızda oluşan değer kaybını almak için dava açabilir veya sigorta şirketinin talebinizi karşılamaması durumunda Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvurabilirsiniz. Ancak bu işlemler teknik bilgi ve uzmanlık gerektirdiği için işlemleri sigorta alanında uzmanlaşmış bir avukat aracılığı ile görmenizde fayda vardır

 

Çitil Avukatlık Ortaklığı web sitesi üzerinde yer alan makaleler ile ihitiyacınız olan bilgilere ulaşabilirsiniz. Sonrasında merak ettikleriniz için ve ihtiyaç duyduğunuz hukuki konuda uzman yardımı almak için dilediğiniz zaman web sitemizde yer alan iletişim kanallarından bizlere ulaşabilirsiniz.

Çitil Avukatlık, her zaman yanınızda

Çitil Avukatlık

Av. Nevzat Furkan Yolaçan Hakkında

Eğitim:
English, LL.B. İstanbul University
Uzmanlık:
Ceza Hukuku, Gayrimenkul Hukuku, İdare Hukuku, Bilişim Hukuku, İcra ve İflas Hukuku, Sigorta Hukuku

Son Eklenen Makaleler