KOSGEB Kredi Desteği

KOSGEB Kredi Desteği

KOSGEB, ülkemiz ekonomisinin canlanmasını sağlayabilmek amacıyla; KOSGEB Veri Tabanına kaydı onaylı, güncel KOBİ Beyannamesi olan işletmelere finansal destek sağlanması amacıyla kredi faiz desteği çalışması başlatmıştır.

Bu süre 19.12.2016 tarihiden 21.12.2016 saat 24:00 ‘ e kadardır.

 

Kimler faydalanabilir?

 

KOSGEB Veri tabanına kaydı onaylı, güncel KOBİ beyannamesi olan (KOSGEB Desteklerinden Yasaklı Olmayan) işletmeler faydalanabilir.

 

İşletme’ lerin destek alabilmesi için İşletme’ ye ait genel bilgilerini KOSGEB veri tabanına kaydettirmeleri gerekmektedir. Bunun için İşletme’nin www.kosgeb.gov.tr adresinden “KOBİ Giriş” bölümündeki “KOSGEB’e İlk Başvuru” linki tıklaması gerekir. İşletme karşısına gelen formu doldurarak, bundan sonraki tüm aşamalarda kullanacağı KOSGEB kullanıcı adı ve şifresini alabilecektir. Kullanıcı adı ve şifresini hatırlamayan İşletmeler “KOBİ Giriş” alanından ulaşabilecektir.

 

Güncel KOBİ beyannamesi için İşletmenin “KOBİ Beyannamesi” formunu ve eklerini internet ortamında doldurarak çıktısını alıp kaşeli ve imzalı olarak istenen belgeler ile birlikte bağlı olduğu KOSGEB Birimine teslim etmesi gerekmektedir. (başvuru alınabilmesi için müşterilerin kobi beyannamelerinin güncel olması gerekmektedir. 2015 onaylı beyannamelerinin kosgeb.gov.tr adresinden girildikten sonra kosgeb hizmet merkezklerine ıslak imzalı nüshanın teslim edilmesi gerekmektedir.)

 

Veri tabanına kayıt ve KOBİ beyannemesi girişlerinin nasıl yapılacağı konusunda www.kosgeb.gov.tradresinde “Kayıt İşlemleri” alanında detaylı tüm bilgiler yer almaktadır;

 

Kredinin limiti, faiz oranı, vadesi, ödeme şekli ve masraflar:

 

Azami 320 fiili gün ve haftalık en fazla 45 saattir.

Azami limit İşletme başına 50.000 TL’dir.

Kredinin vadesi ilk 12 ayı ödemesiz, geri kalanı üçer aylık eşit taksitler halinde ödemeli toplam 36 aydır. Farklı vadelerde kullandırım söz konusu olmayacaktır.

50.000 TL kredi kullandırımı için 10.500 TL faiz tutarının tamamı KOSGEB tarafından karşılanacaktır. Kullandırılacak kredinin 50.000 TL’nin altında olması halinde ise faiz tutarı bu oran korunarak hesaplanacaktır.

İpotek alınması halinde azami 650 TL ekspertiz masrafını İşletme ödeyecektir.

KOSGEB tarafından ödenen kredi faiz desteğine ilişkin tutara ait % 1 BSMV işletme hesabından kredi kullanımına mütakip peşin olarak tahsil edilecektir.

İşletme, Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği Programı’na nasıl başvuracak?

KOSGEB tarafından İşletme başvurularının 19 Aralık 2016 tarihinde başlayacağı duyurulmuştur.

İşletme, KOSGEB Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği Programına ilişkin başvuru formunuhttp://kredi.kosgeb.gov.tr/Main.aspx adresinden doldurmalıdır.

İşletmenin başvurusu bağlı bulundukları KOSGEB Müdürlükleri tarafından değerlendirilerek, İşletmelere ÖN ONAY verilecektir. KOSGEB Müdürlükleri tarafından verilen ÖN ONAY İşletmenin KOSGEB Veri Tabanına kaydı onaylı, güncel KOBİ Beyannamesi olan ve KOSGEB Desteklerinden yasaklı olmayan işletme olduğu anlamındadır.

Ön onay alan her bir İşletme için KOSGEB Yazılım Sistemi bir başvuru kodu üretecektir. Başvurusu kabul edilen İşletme http://kredi.kosgeb.gov.tr/Main.aspx adresinden başvuru formunun çıktısını alabilecektir.

KOSGEB tarafından başvurusu kabul edilen İşletme , sistemden aldığı başvuru formu ile Bankaya kredi başvurusunda bulunacaktır.

Bankaya Başvuru Yapan İşletme için Kredi Uygulama Süreci:

KOSGEB ön onayını alan İşletme sistemden aldığı başvuru formu ile Bankaya kredi başvurusunda bulunur.

Şube onayı verilen başvurular Genel Müdürlük tarafından KOSGEB’e iletilecektir.

Genel Müdürlük tarafından onaylanan başvuruları KOSGEB değerlendirecek ve bu aşamada reddedilen başvurular için destek sona ermiş olacaktır.

****Kredi başvurusunda bulunan İşletme’nin gerek gecikmiş vergi borcunun gerek ise Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’na gecikmiş borcunun veya her ikisinin de bulunması halinde, Vergi Dairesinden alınmış vergi borcunun tutarını gösteren belge ile SGK’dan alınmış borcunun tutarını gösteren belge veya Vergi ve SGK borcu olmadığına veya yapılandırdığına dair belge İşletme’ den alınmalıdır

 

Çitil Avukatlık Ortaklığı web sitesi üzerinde yer alan makaleler ile ihitiyacınız olan bilgilere ulaşabilirsiniz. Sonrasında merak ettikleriniz için ve ihtiyaç duyduğunuz hukuki konuda uzman yardımı almak için dilediğiniz zaman web sitemizde yer alan iletişim kanallarından bizlere ulaşabilirsiniz.

Çitil Avukatlık, her zaman yanınızda

Çitil Avukatlık

SMM. Bülent Bozkurt Hakkında

Eğitim:
English, Arabic, LL.B, Eskişehir Dumlupınar University
Uzmanlık:

Son Eklenen Makaleler