Kredi Sicil Affı

Kredi Sicil Affı

Geçtiğimiz yıllarda yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeni ile kredi itibarı zedelenen pek çok esnaf ve tüccar banka veya finans kurumlarından kredi kullanamaz duruma düşmüştür. Bu duruma ayrıca vergi ve sigorta borcu eklenen esnaflar yine bankalardan vergi borçları bulunduğu için yine kredi çekemez duruma düşmüştür.

Geldiğimiz noktada Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan bir düzenleme sonucunda Sicil Affı ile ilgili kanun tasarısı hazırlamıştır. Tasarıya göre;

 

Yaklaşık 1 milyon 600 bin esnafı ilgilendirir bir sicil affı getirilmektedir.

Kara listeye düşmüş bir çok esnaf veya tüccar kredi itibarını yeniden kazanabilecek duruma gelecektir.

Negatif listeden çıkarılacak bir çok esnaf ve tüccara banka ve gider finans kuruluşlarından 50.000,00 TL’lik 1 yıl ödemesiz düşük faizsiz kredi olanağı getirilmektedir.

Esnafında işsizlik fonundan faydalanması yolu açılmaktadır.

Bir diğer yenilik ise esnaf ve tacirlerin kullanacakları ticari defterlerin sene sonu tasdiklerinin kaldırılması yolu açılmıştır. Buna göre; esnaf ve tüccarlar artık sene sonu kapanış tasdik onayları yapılmayacaktır.

Bütün bu düzenlemeler sonucunda umarız banka ve finans kurumları esnaf ve tüccarın vergi borcunu gerekçe gösterip, kredi talebini reddetmemesi asıl temennimizdir. Uygulamada banka ve finans kurumları esnaf ve tüccarın kredi sicili temiz olsa bile vergi ve sigorta borçlarını mazeret gösterip kredi taleplerini geri çevirebilmektedir. Bu anlamda yürürlüğe giren ve geçtiğimiz ay başvuru süresi biten 6736 sayılı Yasa mad. 2 hükmü gereğince önemli bir yapılandırma yapılmış olup, bu yapılandırma kapsamında ödemeler 18 taksit ( 36 ay vade) halinde ödenebilecektir. Böylece kamuyla iş yapan pek çok müteahhit veya kamuya mal veya hizmet sunan pek çok gerçek veya tüzel kişi vergi dairesinden ve sigortadan “ Borcu yoktur” belgesi alabilecektir

 

Çitil Avukatlık Ortaklığı web sitesi üzerinde yer alan makaleler ile ihitiyacınız olan bilgilere ulaşabilirsiniz. Sonrasında merak ettikleriniz için ve ihtiyaç duyduğunuz hukuki konuda uzman yardımı almak için dilediğiniz zaman web sitemizde yer alan iletişim kanallarından bizlere ulaşabilirsiniz.

Çitil Avukatlık, her zaman yanınızda

Çitil Avukatlık

SMM. Bülent Bozkurt Hakkında

Eğitim:
English, Arabic, LL.B, Eskişehir Dumlupınar University
Uzmanlık:

Son Eklenen Makaleler