Nefes Kredisi Nedir? Kimler Faydalanabilir?

Nefes Kredisi Nedir? Kimler Faydalanabilir?

KOBİ’ lerin en büyük sorunlarından birisi finansmana erişimde yaşanan sıkıntı ve enflasyonun çok üzerindeki kredi faiz oranlarıdır. Bu doğrultu da , Ülkemiz ekonomisinde önemli yer tutan KOBİ’ lerin finansman sorunlarının giderilmesine katkı sağlamak üzere , “ TOBB Nefes Kredisi” adı altında T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Denizbank A.Ş. ile KGF arasında bir protokol imzalanmıştır.

Nefes Kredisi Nedir? Kimler Faydalanabilir?

 

Nefes Kredisi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Kredi Garanti Fonu ve Ziraat Bankası Ve de DenizBank arasında yapılan bir anlaşma ile verilen bir kredidir. Kredi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) bağlı oda ve borsalara üye olan KOBİ’lere yıllık %9.9 faiz oranı ile verilmektedir.

 

Kredi Özellikleri Nelerdir? Ne Kadarlık Krediye Başvurabilirim?

 

Nakdi ve Ticari bir kredidir,

12 ay vadeli,

Aylık taksit ödemeli,

Yıllık %9.9 sabit faiz oranlı,

250 TL KGF başvuru ücretli,

250 TL Tahsis ücretli,

%0.5 KGF komisyonlu

En fazla 150,000 TL kredi kullanılabilir.

Genel Müdürlük tarafından onaylanan başvuruları KOSGEB değerlendirecek ve bu aşamada reddedilen başvurular için destek sona ermiş olacaktır.

Kredi 12 aydan daha uzun süreli kullandırılamaz.

Yıllık %9,9, aylık %0,825 faiz oranına denk gelmektedir.

250 TL KGF başvuru ücreti, başvuru tutarı veya kullandırım tutarından bağımsız olarak, başvuru esnasında alınır. Kredinin onaylanmaması durumunda bu tutar geri ödenmez.

250 TL tahsis ücreti kullandırım esnasında alınır.

KGF Kredi Kefalet Komisyonu: Kredi tahsisi esnasında toplam kredi tutarının %85’ine kadar Kredi Garanti Fonu tarafından kefalet verilecektir. Bu kefalet karşılığında Kredi Garanti Fonu’na ödenmek üzere, kredinin kefalet tutarının %0.5’i kadar Kredi Garanti Fonu Komisyonu alınacaktır.

Nefes Kredisi’nin kullandırılabilecek üst limiti Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından başvuracak şirketin kayıtlı olduğu oda ve borsalar birliğine göre belirlenecektir. Üst limit 150,000 TL olup, bağlı olduğunuz oda/borsa’nın TOBB tarafından belirlenen üst limitine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Bu üründen bir KOBİ bir defa faydalanabilir.

İlk başvurusu reddedilen bir KOBİ, mali verilerinin düzelmesi durumunda tekrar başvurabilir.

Başvuru İçin Koşullar Nelerdir?

 

1- KOBİ OLMAK

 

Nefes Kredisi’nden faydalanabilmek için KOBİ statüsüne haiz olmak gerekmektedir. Yıllık cirosu 40 milyon TL altında olan, ve 250 kişiden az personel çalıştıran bütün işletmeler “KOBİ” statüsünde sayılır.

2- TÜRKİYE ODALAR ve BORSALAR BİRLİĞİ’NE ÜYE ODALARDAN BİRİSİNİN ÜYESİ OLMAK

 

Nefes Kredisi’nden TOBB’a üye oda ve borsalara üye olan KOBİ’ler faydalanabilir.

3- FAALİYET SEKTÖRÜ AŞAĞIDAKİ SEKTÖRLER OLMAMALIDIR

 

Eczaneler,

Kooperatifler,

Döviz Büfesi/Bürosu,

Factoring Şirketleri

Emlakçılar

Mali Müşavirler

Yeminli Mali Müşavirler

Başvuru İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 

Standart Kredi başvurusu evraklarının yanı sıra, bağlı bulunulan oda ve borsadan alınmış ve bu kredi isminin belirtildiği üyelik belgesi de istenecektir. (“TOBB NEFES KREDİSİ” ifadesi açıkça belirtilecektir.)

Kredi İçin Teminat İstenir mi?

 

Diğer Kredi başvurularında da olduğu gibi, Kredi için başvuranın özelliklerine bağlı olarak teminat istenmektedir.

 

Bireysel Kişiler (Özel Şahıslar) Başvurabilir mi?

 

Krediye Şahıslar başvuramaz.

Şahıs Şirketleri, Limited ve Anonim Şirketler ile KOBİ Statüsüne sahip diğer bütün tüzel kişilikler krediye başvurabilir.

TOBB’a Bağlı Bir Oda Üyesi Değilim. Nefes Kredisi’ne Başvurabilir miyim?

 

TOBB’a bağlı bir oda ve borsa üyesi olmayan bir KOBİ bu krediye başvuramaz.

 

Dosya Masrafı, Komisyon, Ücretler Nelerdir?

 

250 TL KGF Başvuru ücreti:

-Kredi Başvurusu esnasında alınır, bu ücretin iadesi yoktur.

 

250 TL Tahsis ücreti:

-Kredi tahsis edilir ise, tahsis esnasında 250 TL lik bir masraf alınacaktır. 250 TL masraf sabit olup, kredi tutarı her ne olursa olsun aynı ücret alınacaktır.

 

%0.5 Kredi Garanti Fonu komisyonu:

-Tahsis masrafının yanı sıra kefalet tutarının %0.5’i oranında Kredi Garanti Fonu komisyonu alınacaktır.

 

Özellikle Denizbank nefes kredisi ve Ziraat Bankası nefes kredisi adı altında çıkacak bu projelerin KOBİ olan firmalara “nefes” vereceği görülüyor. Yapılan açıklamada ilk etapta 5 MIA TL bütçe ayrıldığı ve 80 BIN KOBİ’nin faydalanabileceği ifade edildi. Nefes kredisi alt limiti veya nefes kredisi üst limiti hakkında detay bilgi verilmedi. Ancak limit ne olursa olsun, işletme sermayesi ve ekonomiye yapacağı olumlu katkı yadsınamaz.

 

Ülke ekonomisini hareketlendirmesini beklediğimiz projede Nefes kredisini kimler alabilir ve Nefes kredisi nasıl alabilirim sorularıyla ilgili güncellemeler gelmektedir.

 

Sadece TOBB üyeleri kullanabilecek. TOBB’a bağlı ticaret odası üyeleri, ticaret borsası üyeleri ve deniz ticaret odası üyeleri faydalanabilecek. Esnaf odası üyeleri nefes kredisi kullanamayacaklar.

Her ilin ve ilçenin dinamiğine göre, TOBB’un ve Odanın kararıyla birlikte, daha fazla esnafa ulaşabilmeyi göz önüne alarak kullanım tutarlarındaki üst limit değişkenlik gösterecek. Örneğin Tekirdağ ilinde üst limit 50.000 TL olabilecekken, Ankara’da 150.000 TL olacak. Nefes kredisi limitleri ilgili henüz kesinlik kazanan bir bilgi bulunmamaktadır.

Nefes kredisi masrafları an itibariyle Bankanın 250 TL, KGF’nin 250 TL ve KGF’nin kefil olduğu tutardan %1 kefalet komisyonu ile oluşacak. 100.000 TL kullanılacak bir kredide masrafın 1.350 TL olması beklenmektedir

 

Çitil Avukatlık Ortaklığı web sitesi üzerinde yer alan makaleler ile ihitiyacınız olan bilgilere ulaşabilirsiniz. Sonrasında merak ettikleriniz için ve ihtiyaç duyduğunuz hukuki konuda uzman yardımı almak için dilediğiniz zaman web sitemizde yer alan iletişim kanallarından bizlere ulaşabilirsiniz.

Çitil Avukatlık, her zaman yanınızda

Çitil Avukatlık

SMM. Bülent Bozkurt Hakkında

Eğitim:
English, Arabic, LL.B, Eskişehir Dumlupınar University
Uzmanlık:

Son Eklenen Makaleler