Yeni İnfaz Yasasıyla Gebe Kadın Hakkında Adli Kontrol Kararı Verilebilir Hükmü Kanuna Eklenmiştir

Yeni İnfaz Yasasıyla Gebe Kadın Hakkında Adli Kontrol Kararı Verilebilir Hükmü Kanuna Eklenmiştir

5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun 109 maddesine eklenen 4. fıkrayla ağır bir hastalık veya engellilik nedeniyle ceza infaz kurumu koşullarında hayatını yalnız idame ettiremediği 13/12/2004 tarihli ve 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunun 16. maddesinin üçüncü fıkrası uyarınca tespit edilen şüpheli ile gebe olan veya doğurduğu tarihten itibaren altı ay geçmemiş bulunan kadın şüphelinin tutuklanması yerine adlî kontrol altına alınmasına karar verilebilir. 

Bu maddeye göre ağır hastalık veya engellilik durumu nedeniyle ceza evinde barınamayacak kişiler bu durumu Adli Tıp Kurumu tarafından verilecek rapor ile ortaya koyabilirse haklarında tutuklama değil adli kontrol kararı verilebilecektir. Yine gebe olan veya doğum yaptığı tarihten itibaren 6 ay geçmemiş kadınlar hakkında adli kontrol kararı verilecektir. 

Bu noktada belirtmek gerekir söz konusu madde oldukça gereksiz bir maddedir zira zaten tutukluluk bir tedbir olup herkese uygulanması şart olan bir tedbir değildir. Kişi ağır hasta, engelli ya da gebe ise zaten tutuklanmaması gerekmektedir. Ancak uygulamada mesnetsiz, gerekçesiz ve orantısız tutuklama kararları verilmektedir. Özellikle sulh ceza hakimlerinin mesleğe yeni başlamış kişilerden seçildiği dikkate alındığında bu şekilde bir hükmün uygulamada doğan sorunların bertaraf edilmesi için getirildiği aşikardır. 

 

Çitil Avukatlık Ortaklığı web sitesi üzerinde yer alan makaleler ile ihitiyacınız olan bilgilere ulaşabilirsiniz. Sonrasında merak ettikleriniz için ve ihtiyaç duyduğunuz hukuki konuda uzman yardımı almak için dilediğiniz zaman web sitemizde yer alan iletişim kanallarından bizlere ulaşabilirsiniz.

Çitil Avukatlık, her zaman yanınızda

Çitil Avukatlık

Av. Ali Çitil Hakkında

Eğitim:
English, LL.B. Eastern Mediterranean University, LL.M. Istanbul University
Uzmanlık:
Gayrimenkul Hukuku, İnşaat hukuku, Kentsel Dönüşüm Hukuku , Ceza Hukuku, Marka ve Patent Hukuku, Şirketler Hukuku, Türk Vatandaşlık Hukuku, Sağlık Hukuku, İdare Hukuku ve Vergi Hukuku

Son Eklenen Makaleler